CDROM
  1. Posiadam A600 z HD 20MB. Chciałbym mieć CD-ROM. Co potrzebuję, żeby go zainstalować i ile to kosztuje.
  2. Mam problem z podłączeniem czytnika CD-ROM.
  3. Po podłączeniu do Amisi napędu CD-ROM zdarza się, że gdy CD-ROM podczas wczytywania np. programu graficznego z płyty odwoła się do twardego dysku to ten nagle staje, a potem zaczyna wariować tak jak przy braku walidacji.
  4. Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje jakiś konkretny typ CD-ROMów do Amigi, czy może to być zwykły CD-ROM taki jak do PC.
  5. Czy ma sens podłączanie CD-ROM'u do mojego komputera (A1200, 2MB, brak twardego dysku), a jeżeli nie miało by to sensu, to co mam robić?

Q: Posiadam A600 z HD 20MB. Chciałbym mieć CD-ROM. Co potrzebuję, żeby go zainstalować i ile to kosztuje.

A: Najpierw należy się zaopatrzyć w kabelki. Wszystko zależy od rodzaju dysku zainstalowanego w Amidze. Jeśli jest to dysk 3,5" to wystarczy kupić CDKIT. Jeśli jednak jest zainstalowany dysk 2,5" to należy kupić kabel z dwoma wtykami 44 bolcowymi (do 2,5") i z przejściem na 40 bolcowy wtyk do 3,5". Z tego co wiem to można to kupić w GIFT-cie. kolejna sprawa to CD-ROM. Musi być w standardzie ATAPI, a najlepiej kupić jeden z typów zalecanych przez twórców sterowników. Z każdym programem do obsługi CD-ROM'ów jest podana lista napędów, które na pewno będą działały. Sterowniki można ściągnąć z Aminetu.

Q: Jestem posiadaczem komputera Amiga 600 w następującej konfiguracji: Kickstart 3.1, Procesor 68030/40Mhz, Fast RAM 8MB, Chip RAM 2MB, Koprocesor 50Mhz Dysk twardy, Zasilacz 200W od PC Mam problem z podłączeniem czytnika CD-ROM. Próbowałem podłączyć czytniki DRIVE UNIT Model HO-828, CIBER DRIVE x16 / x12 / x10 , bez efektu. Wyżej wymienione czytniki pracują można słuchać muzykę przez słuchawki, sterowałem czytnikami ręcznie, czytniki podłączałem pod taśmę pod która za podłączane dyski twarde. Po wpisaniu w oknie Shell komendy Mount CD:0 otrzymuje komunikat ze urządzenie CD:0 jest zamontowane lecz ikony na workbenchu brak.

A: Chyba powinno być: mount CD0: Inna sprawa, ze po zainstalowaniu CacheCDFS lub AsimCDFS programy wrzucają do katalogu DEVS:DOSDrivers ikonkę CD0 z mountlistą i tam może być coś namieszane. Przede wszystkim jako device w tej mountliście musi być coś odwołującego się do atapi. Ja osobiście używam IDEFix'a i bardzo go sobie chwale a co do AsimCDFS to nigdy nie udało mi się go zainstalować automatycznie i musiałem zawsze ręcznie grzebać w plikach by go zmusić do działania. IDEFix instaluje się automatycznie i niema z nim problemów.

Q: Po podłączeniu do Amisi napędu CD-ROM zdarza się, że gdy CD-ROM podczas wczytywania np. programu graficznego z płyty odwoła się do twardego dysku to ten nagle staje, a potem zaczyna wariować tak jak przy braku walidacji. CD-ROM został zainstalowany w sklepie komputerowym. Powiedziano mi, że to wina zasilacza. Mam model 4.5A od pięćsetki. Czy powodem może być w takim razie twardy dysk? Jest to Seagate 40MB, a więc jest stary i na pewno ma duży pobór mocy. CD-ROM żre +5V - 0.6A, +12V - 1A.

A: Z opisanych tutaj objawów wnioskuję iż w chwili gdy jednocześnie pracują silniki CD-ROMu i twardego dysku następuje chwilowy spadek napięcia zasilania dysku, co objawia się "radosnym warkotaniem" jak po włączeniu komputera. Po takim objawie dysk jest przez system niemożliwy do odczytania. Sytuacja wraca do normy po resecie komputera. Objaw taki jest często spowodowany słabym zasilaczem, lecz często po zakupie zasilacza dużej mocy okazuje się, że objaw nie ustępuje. Dzieje się tak dlatego, iż dość często (prawie zawsze) twardy dysk i CD-ROM są podłączane kablem z gniazdem napędu stacji dysków. Gniazdo to nie było przewidziane do podłączania urządzeń o tak dużym poborze mocy, a w związku z czym do gniazda tego doprowadzono ścieżki z zasilaniem o zbyt małej powierzchni. Czasem na skutek nadmiernego obciążenia wspomnianego gniazda może dojść do spalenia ścieżki zasilającej wspomniane gniazdo, choć najczęściej uszkodzeniu ulegnąć może ścieżka położona w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda zasilania całego komputera. By ustrzec się takiej ewentualności powinno się podłączyć zarówno CD-ROm jak i twardy dysk osobnym kablem (o odpowiednio grubym przekroju) bezpośrednio z zasilacza. W przypadku posiadania zasilacza od PC mamy do dyspozycji kilka takich kabli i nie będzie z tym problemu. Gorzej z orginalnym zasilaczem. W takim przypadku najlepiej zasilać CD-ROM z dodatkowego zasilacza lub w ostateczności można "podlutować się" kablem w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda zasilania całego komputera. Przy okazji przypominam, że jeśli nie czujesz się zbyt pewnie z lutownicą w ręku to daruj sobie wspomniane przeróbki. W przypadku podłączenia zamiast +5V napięcia +12V, możesz być pewny, że trzeba będzie kupić nowy CD-ROM i nowy twardy dysk.

Q: Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje jakiś konkretny typ CD-ROMów do Amigi, czy może to być zwykły CD-ROM taki jak do PC.

A: Do Amigi 1200 najprościej można podłączyć CD-ROM w standardzie ATAPI. Podłącza się go do tego samego gniazda co twardy dysk i kable połączeniowe można kupić w każdym szanującym się sklepie z osprzętem dla Amigi. Najlepiej kupić taki typ CD-ROMu, co do którego istnieje pewność, że nie sprawi żadnych kłopotów. Lista bezproblemowo działających CD-ROMów jest dołączana do programu przeznaczonego do obsługi CD-ROM'u. Najlepiej zapoznać się z tą listą i dopiero potem kupować.

Q: Czy ma sens podłączanie CD-ROM'u do mojego komputera (A1200, 2MB, brak twardego dysku), a jeżeli nie miało by to sensu, to co mam robić?

A: Używanie CD-ROM'u bez twardego dysku jest możliwe, lecz dość uciążliwe. Należy posiadać odpowiednio spreparowaną dyskietkę dzięki której nasz CD-ROM zostanie rozpoznany przez komputer. Najlepiej zacząć od kupna nawet małego dysku twardego, a potem dopiero postarać się o CD-ROM.


 
Powrót FAQ
Copyright (C) 1999 Grzegorz Fitrzyk