PPC
  1. Czy mógłby mi pan wyjaśnić dlaczego powinienem zrobić update flashromu mojej karty ppc 603e+? Co to zmieni?
  2. Czy mógłby mi pan jeszcze powiedzieć jakie jest ryzyko zniszczenia pamięci w razie niepowodzenia update'u, ponieważ skutecznie nastraszyliście mnie na łamach pisma, że trzeba uważać. Czy długo trwa ten proces?
  3. Amiga wiesza mi się z powodu błędu "ramlib" po uruchomieniu np. AMPlifiera czy AmiAMP po skorzystaniu z "powerki", czy ten update to zmieni?
  4. Nie wiem co się dzieje. Myślałem że mając dwa procesory jeden nie będzie wadził drugiemu a tu klops przykład: 1. w momencie odsłuchiwania MP3 przesuwając jakąś ikonę lub okno dźwięk po prostu przerywa a przecież system obsługuje 040 a nie PPC to samo dzieje się w momencie otwierania jakiegokolwiek innego programu, już tragedią jest otworzenie programu z własnym ekranem wtedy szybkość odtwarzania spowalnia się dwukrotnie.
  5. W momencie gdy zainstalowałem kartę PPC podczas odczytu z napędów system też haczy.
  6. Co to właściwie jest PowerUP, WarpUP, WarpOS; skąd to wziąć, czym się to je (czy bez czegoś takiego w ogóle niema pożytku z PPC) oraz który lepiej zastosować do Blizzarda?
  7. Czy aktualnie sprzedawane Blizzardy PPC (Eureka) maja na tyle świeży FlashROM, ze niema problemu ze współpracą z kartą Bvision?
  8. Chciałbym zapytać, czy przypadkiem ktoś w Redakcji nie wie, dlaczego programik "PPCInstall" znajdujący się w archiwum z ppc.library po uruchomieniu pokazuje "No ppc.library available" i nie chce jej wgrać do pamięci (co uniemożliwia uruchamianie programów w formacie .elf)? Czy może być to wina flashROM'u ?
  9. Skąd dokładnie ściągnąć mogę najnowsza wersje programu do upgrade flashROM'u?
  10. Wszystko działało idealnie, do czasu aż zdecydowałem się na zmianę karty turbo na Blizzarda 603e 160MHz + 040 25MHz. Okazało się, że karta jest rozpoznawana przez program ATA3 Prefs jako "defective".

Q: Czy mógłby mi pan wyjaśnić dlaczego powinienem zrobić update flashromu mojej karty ppc 603e+? Co to zmieni?

A: Najnowszy update 46.21 trochę przyśpiesza PPC, karta wydaje się pracować bardziej stabilnie. Dołożono BootMenu pracujące tylko w trybie VGA oraz co najważniejsze... już się komputer nie wiesza przy "padniętej" walidacji.

Q: Czy mógłby mi pan jeszcze powiedzieć jakie jest ryzyko zniszczenia pamięci w razie niepowodzenia update'u, ponieważ skutecznie nastraszyliście mnie na łamach pisma, że trzeba uważać. Czy długo trwa ten proces?

A: Proces trwa kilkanaście sekund. Nie wolno resetować komputera w trakcie jego trwania (broń Boże zanik napięcia zasilania). Aby go wykonać, należy:

1. Rozpakować archiwum na dyskietkę (bezwzględnie! NIE WOLNO INSTALOWAĆ Z DYSKU TWARDEGO!). W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia archiwum lub błędów występujących w trakcie rozpakowania nie przeprowadzać Update'u.
2. Wyłączyć zasilanie
3. Nacisnąć klawisz "s" i trzymając go przez cały czas załączyć zasilanie naciskając jednocześnie dwa przyciski myszy aż do pojawienia się BootMenu.
4. Wyłączyć wszystkie napędy twardych dysków (w BootMenu).
5. Nacisnąć "BOOT without startup-sequence" trzymając przez ten czas klawisz "s" aż do pojawienia się okna CLI.
6. Uruchomić program z dyskietki:
- dla BlizzardaPPC z procesorem 040 (SCSI/NOSCSI) program BlizzPPC040Update
- dla BlizzardaPPC z procesorem 060 (SCSI/NOSCSI) program BlizzPPC060Update
- dla CyberstormPPC program PPCUpdate
- dla CyberstormMK3 program MK3Update
7. Po zakończeniu program wyświetli komunikat o prawidłowym wykonaniu operacji i wyjdzie do CLI.

UWAGA! Redakcja nie bierze żadnej odpowiedzialności za wszelkie uszkodzenia oraz problemy wynikłe w trakcie przeprowadzania Update'u.

Q: Amiga wiesza mi się z powodu błędu "ramlib" po uruchomieniu np. AMPlifiera czy AmiAMP po skorzystaniu z "powerki", czy ten update to zmieni?

A: Prawdopodobnie tak, choć wspomniany efekt może również świadczyć o uszkodzeniu karty. Osobiście polecam używanie programu BlizKick gdzie jednen z zewnętrznych modułów tego programu zwiększa wielkość tego stosu (ramlibstack).

Q: Nie wiem co się dzieje. Myślałem że mając dwa procesory jeden nie będzie wadził drugiemu a tu klops przykład: 1. w momencie odsłuchiwania MP3 przesuwając jakąś ikonę lub okno dźwięk po prostu przerywa a przecież system obsługuje 040 a nie PPC to samo dzieje się w momencie otwierania jakiegokolwiek innego programu, już tragedią jest otworzenie programu z własnym ekranem wtedy szybkość odtwarzania spowalnia się dwukrotnie.

A: Miałem to samo i oto co zrobiłem by temu zapobiec: 1. zwiększyłem sobie wielkość bufora do 2 sekund (w AmigaAMP) 2. Mam FastATA więc zainstalowałem sobie Executive i ustawiłem zakres chwytania tasków do +10 (dyski twarde mają taki priorytet). Teraz mogę coś robić na komputerze w czasie pracy dysku. 3. Ustawiłem pod Executive dla TASK+CHILDTASK "AmigaAMP*" NOSCHEDULE PRI +11 Po tym wszystkim już jest OK i nic się nie dzieje.

Q: W momencie gdy zainstalowałem kartę PPC podczas odczytu z napędów system też haczy.

A: Co się haczy? U mnie był problem z SetPatch ale dałem mu: Run <>NIL: C:SetPatch i przestało się haczyć.

Q: Co to właściwie jest PowerUP, WarpUP, WarpOS; skąd to wziąć, czym się to je (czy bez czegoś takiego w ogóle niema pożytku z PPC) oraz który lepiej zastosować do Blizzarda?

A: PowerUP oraz WarpUP (WarpOS to to samo co WarpUP) to konkurencyjne systemy obsługi kart PPC na Amigę. Karty firmy Phase5 oprogramowanie PowerUP maja zapisane w pamięci Flash na karcie. Istnieje możliwość używania WarpUP pomimo posiadania karty z oprogramowaniem PowerUP. Wiąże się to jednak z kilkoma niedogodnościami. System PowerUP wydaje się być bardziej stabilny i lepiej oprogramowany (są do niego tanie lub darmowe kompilatory). Dla systemu WarpUP jest z tym gorzej, lecz producenci tego systemu nawiązali współpracę z Amiga International i być może dzięki temu pojawi się więcej oprogramowania dla WarpUP. Osobiście bardzo żadko korzystam z WarpUP (dostaje torsji gdy mam go włączyć).

Q: Czy aktualnie sprzedawane Blizzardy PPC (Eureka) maja na tyle świeży FlashROM, ze niema problemu ze współpracą z kartą Bvision?

A: To pytanie należy zadać sprzedawcy. Nie wiem, czy obecnie sprzedawane karty mają najnowszą wersję oprogramowania w pamięci Flash. Ostatnia wersja to 46.21 i jest przystosowana do BVision, z poprzednią wersja 46.19 karta ta nie działała.

Q: Chciałbym zapytać, czy przypadkiem ktoś w Redakcji nie wie, dlaczego programik "PPCInstall" znajdujący się w archiwum z ppc.library po uruchomieniu pokazuje "No ppc.library available" i nie chce jej wgrać do pamięci (co uniemożliwia uruchamianie programów w formacie .elf)? Czy może być to wina flashROM'u ? Kartę kupiłem dość dawno i nie dokonywałem jeszcze update'u flashromu. Emulator MAME tez nie chce działać pokazując "Requires ppc.library version 46" mimo, ze zainstalowałem bibliotekę z archiwum "ppc-user-V46_15.lha" (choć nie wiem dlaczego rozkaz "version ppc.library" pokazuje ze jest to wersja 45.16). Tak poza tym reszta softu pod ppc.library działa bardzo dobrze.

A: Problem tkwi w starym oprogramowaniu w pamięci Flash karty PPC. Biblioteka ppc.library znajduje się w ROMie tej karty i nic tutaj nie pomoże wgrywanie do katalogu LIBS: nowszych jej wersji. Jedynym rozwiązaniem jest upgrade FlashROMu w karcie.

Q: Skąd dokładnie ściągnąć mogę najnowsza wersje programu do upgrade flashROM'u?

A: Archiwum z plikami niezbędnymi do update'u można znaleźć na stronie WWW phase5 (ostatnio było na stronach dotyczących karty graficznej BVision). Jedna z wersji archiwum można znaleźć na naszych płytach okładkowych (katalog PPC).

Q: Jestem posiadaczem A1200 E/Box Tower. Do niedawna miałem kartę turbo Apollo 1240/25MHz. Następnie zakupiłem Fast ATA Elboxu. Wszystko działało idealnie, do czasu aż zdecydowałem się na zmianę karty turbo na Blizzarda 603e 160MHz + 040 25MHz. Okazało się, że karta jest rozpoznawana przez program ATA3 Prefs jako "defective". niestety zakupu dokonałem w Eurece, a oni nie uznają tego komunikatu, twierdząc, że program Elboxu "jest nieodpowiedzialny" i podaje nieprawdę. Otrzymałem w Elboxie dokładny opis problemu, który jest wykrywany w w/w kartach. Przesłałem ten opis do Eureki, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Twierdzą oni uparcie, że karta jest całkowicie sprawna. Tymczasem - po pierwsze transfery z twardego dysku spadły do 2MB (z 5MB), z powodu trybu "rescue" kontrolera, a komputer, szczególnie po dłuższej pracy zdradza dziwne tendencje do przekłamywania danych ładowanych z twardego dysku lub pamięci (widzi błędy tam gdzie ich niema). Zaznaczam, ze przyczyna w/w problemów na pewno nie jest ani zasilanie komputera ani chłodzenie procesora 040 (założyłem wentylator od 486). W zasadzie byłbym zdecydowany na sprzedaż posiadanego przeze mnie Blizzarda i zakup nowego w Elboxie. Mam jednak wyrzuty sumienia przed "wkopaniem" kogoś w wadliwą kartę. Stąd ten list i prośba o radę. Jak to jest z tymi kartami. Kto ma racje Elbox, czy Eureka.

A: Sprawa z kontrolerami ELBOXu jest dość kontrowersyjna. Jakiś czas temu rozgorzała dyskusja na sieci między użytkownikami a firmą Elbox i szczerze mówiąc nie jestem w stanie stwierdzić po czyjej stronie była racja. Faktem jest, że istnieje pewna partia kart BlizzardPPC z procesorem 040/25MHz, która ma wyraźne problemy we współpracy z FAST-ATA2 Elboxu. Elbox tłumaczy to faktem zastosowania w tej karcie "wadliwego" procesora 040 co powoduje błędy w trakcie przesyłania danych z i do pamięci. Wspomniane błędy nie występują oczywiście przez cały czas lecz sporadycznie jednakże przy przesyłaniu większej partii danych błąd (wg. Elboxu) na pewno się pojawi. Użytkownicy (bardziej oświeceni) na sieci doszli do wniosku, że wina leży po stronie programu obsługującego FAST ATA a szczególnie problem tkwi w jednej instrukcji, która "według zaleceń śp. f-my Commodore nie powinna być w ten sposób (lub w ogóle - już nie pamiętam) używana. Jeden z użytkowników nawet poprawił tą procedurę i podobno coś tam działało. Niemniej firma Elbox coś z tym fantem próbowała zrobić i najlepiej spróbować wymienić sobie sterownik do FastATA2 na nowszy. Sterowniki można otrzymać e-mail'em od firmy Elbox lub znaleźć na płytach okładkowych Magazynu Amiga. Jest to wszystko co mogę zaproponować. Wymianę procesora firma Elbox wykonuje tylko w kartach zakupionych u siebie (lub po gwarancji u innych sprzedawców). Ponadto wymiana jest dość kosztowna. Jeśli karta gryzie się tylko z FastATA i nic nie da wymiana sterownika na nowszy to w najgorszym przypadku pozostaje zrezygnować z kontrolera (zakładam oczywiście, że sama karta problemów nie sprawia).


 
Powrót FAQ
Copyright (C) 1999 Grzegorz Fitrzyk